Array

Sąd Najwyższy wydał orzeczenie w sprawie zadośćuczynienia

Cykl “Czy wiesz, że…

W tej serii dzielimy się ciekawostkami, najnowszymi informacjami z branży ubezpieczeniowej oraz praktycznymi wskazówkami, które pomogą Wam lepiej zrozumieć rynek i efektywnie wspierać swoich klientów. Zapraszamy do śledzenia naszych wpisów.

Sąd Najwyższy w swoim najnowszym wyroku (sygn. akt II CSKP 153/24) jednoznacznie stwierdził, że w przypadku zadośćuczynienia za doznaną krzywdę nie można podnosić zarzutu bezpodstawnego wzbogacenia. SN uznał, że takie podejście jest niehumanitarne i sprzeczne z fundamentalnymi wartościami, jakimi są życie i zdrowie człowieka.

Sędzia sprawozdawca, prof. Karol Weitz, podkreślił, że osoba, która doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i straciła samodzielność, nie może być traktowana jako ktoś, kto „wzbogacił się” na otrzymanym zadośćuczynieniu. Takie świadczenie służy jedynie złagodzeniu skutków cierpienia, a nie poprawie sytuacji materialnej w rozumieniu klasycznego wzbogacenia.

To orzeczenie ma ogromne znaczenie dla praktyki sądowej i praw osób poszkodowanych. Ostatecznie ukróci ono wszelkie próby traktowania zadośćuczynienia jako formy bezpodstawnego wzbogacenia. SN wyraźnie zaznaczył, że żadna kwota zadośćuczynienia nie może „wynagrodzić” utraty zdrowia czy życia – bo te są absolutnie bezcenne.

Decyzja Sądu Najwyższego z 21 stycznia 2025 roku stanowi istotny krok w ochronie praw osób poszkodowanych i ich rodzin, wzmacniając humanitarny wymiar wymiaru sprawiedliwości.